خب بچه‌ها رفتند کربلا . يه کاروان ۷۰۰ نفره که بيشترشون جوان بودند .

پيگير خبرهای اين کاروان باشيد www.rahpouyan.com  

روز شنبه ۶ دی ۱۳۸۲ ساعت ۷ ارتباط مستقيم با كاروان

 منتظر شما در ياهو مسنجر هستيم

برای دريافت مراسم آی دی : Rv_karbala  رو اد كنيد 

آخرين اخبار کربلا رو می‌تونيد در اين وبلاگ ببينيد : http://www.safarkarbala.persianblog.ir

مطلب بعدی رو همین جا ميذاريم

شبهات عاشورا

 

ســــؤال:

چرا بايد حادثه عاشورا را گرامي بداريم؟

اين رويداد جرياني تاريخي بوده است كه زمان آن گذشته است ؛ تلخ يا شيرين هر چه بوده آثار آن تمام شده است . چرا بايد بعد از گذشت نزديك به چهارده قرن ياد آن جريان و آن حادثه را زنده نگه داريم و مراسمي براي آن بر پا داريم؟

جـــــواب:

تجديد آن خاطره ها در واقع نوعي بازنگري و بازسازي آن حادثه هاست ، اگر حادثه مفيدي بوده است و در جايگاه خود منشأ آثار و بركتي به شمار مي رفته است، باز نگري و بازسازي آن نيز مي تواند مراتبي از آن بركات را داشته باشد.علاوه بر اين در همه جوامع انساني مرسوم است كه به نوعي، از حوادث گذشته خود ياد مي كنند،آنهارابزرگ شمرده و به آنها احترام مي گذارند.

اين كار بر اساس يكي از مقدس ترين خواسته هاي فطري است كه خدا در نهاد همه انسانها قرار داده است و از آن به حس حق شناسي تعبير مي كنيم . لذا اين خواسته فطري همه انسانهاست كه در برابركساني كه به آنها خدمت كرده اند حق شناسي و شكرگزاري كنند ، علاوه بر اين ، ياد آن خاطره ها ، در صورتي كه در سعادت جامعه تأثير داشته ، ميتواند عامل مؤثر ديگري را در زمان بيان خاطره ها بيافريند.در اين صورت گويا خود آن حادثه ها تجديد مي شود.

همانطور كه اصل آن حادثه تأثير مفيدي در حامعه آن روز داشته ،

تجديد خاطره و بازسازي آن نيز مي تواند آثاري متناسب با خود داشته باشد.

ســــؤال:

چرا براي بزرگداشت عاشورا به روش بحث و گفتگو اكتفا نمي شود؟

زنده نگه داشتن ياد عاشورا فقط منحصر به اين نيست كه انسان سينه زني و گريه كند ، شهر را سياه پوش كند ، مردم تا نيمه هاي شب به عزاداري بپردازند و حتي روزها كار و زندگي خود را تعطيل كنند؛ مخصوصا با توجه به اينكه اين امور ضرر هاي اقتصادي به همراه دارد. در حالي كه ممكن است بتوان اين حادثه را بگونه اي تجديد كرد كه ضرر هاي اقتصادي كمتري به دنبال داشته باشد.مثلا جلسات بحث و گفتگو ، ميزگرد يا سمينارهائي ترتيب داده شود و با تماشاي بحث و گفتگو خاطره اين حادثه براي مردم تجديد شود.همانطور كه در تمام دنيا مرسوم است هنگامي كه ميخواهند از بزرگان خود به بزرگي ياد كنند ، مراسمي تشكيل مي دهند ، بحث و گفتگو برگزار مي كنند ؛ اما چرا مراسم بزرگداشت عاشورا بايد به اين شكل باشد؟

جــــواب:

جواب به اين سؤال متوقف بر اين است كه ما نظري روانشناسانه به انسان بيندازيم و ببينيم عواملي كه در رفتار آگاهانه ما مؤثر است فقط عامل شناختي و معرفتي است يا عوامل ديگري هم در شكل دادن به رفتارهاي ما مؤثراست.

در رفتارهاي ما دست كم دو دسته از عوامل نقش اساسي ايفا مي كنند .

يك دسته عوامل شناختي كه موجب مي شود انسان مطلبي را بفهمد و بپذيرد كه در اين نوع شناخت از استدلال هاي عقلي و تجربي يا راههاي ديگر استفاده مي شود.

دسته دوم از عوامل مؤثر در رفتارهاي انسان انگيزه ها يا به تعبير ديگر احساسات و عواطف ، تمايلات ، ميل ها و گرايش ها يا غرائز و …مي باشند.

 شناخت فقط كافي نيست تا ما را به حركت در آورد؛بلكه به عوامل رواني ديگري نيز نياز داريم تا ما را بسوي كار برانگيزد و به طرف انجام كار سوق دهد.

مثلا ، همه ما ميدانيم كه در اين شهر مردم محروم بسياري وجود دارند اما ديدن يك شخص محروم با يك حالت رقت آور مي تواند در ما تأثيري ببخشد كه صِرف دانستن ، هيچگاه آن اثر را ندارد.

 پس جواب اين سؤال اين ايست كه در انسان علاوه بر شناخت ، نيروي ديگري به نام انگيزش ها و هيجانات وجود دارد كه عامل آن ، احساسات و عواطف است .اين عامل هم بايد تقويت شود تا نقش خود را ايفا كند.برنامه هاي عزاداري از جمله اين عوامل است.

ســــؤال:

چرا بايد به ياد وقايع عاشورا عزاداري كرد؟

تا اينجا فهميديم كه بايد در جامعه عواملي را ايجاد كرد تا احساسات و عواطف ديني مردم را تحريك كند و آنها را برانگيزند تا كاري مشابه كار سيدالشهداء انجام دهند؛راه او را ادامه دهند و نسبت به اين امر مهم علاقه پيدا كنند. اما موضوع ديگري كه در اينجا مطرح مي شود اين است كه يگانه راه برانگيختن احساسات و عواطف عزاداري و گريه نيست.عواطف انسان ممكن است با جشن و سرور و …هم تحريك شود.

جــــواب:

احساسات و عواطف انواع مختلفي دارد.تحريك هر نوع احساسات و عواطف بايد با حادثه مربوط،متناسب باشد.

حادثه اي كه بزرگترين نقش را در تاريخ اسلام ايفا كرد ، حادثه شهادت ابي عبدالله (عله السلام) بود.بايد كاري متناسب با آن انجام داد،يعني بايد كاري كرد كه حزن مردم بر انگيخته شود ، اشك از ديده ها جاري شود ، شور و عشق در دلها پديد آيد.و در اين حادثه چيزي كه مي تواند چنين نقشي را بيافريند همين مراسم عزاداري و گريستن و گرياندن ديگران است،در حالي كه خنديدن و شادي كردن هيچ وقت نمي تواند چين نقشي را ايفا كند. اين قبيل مسائل عشق ديگري مي خواهد كه از سوز و اشك و شور پديد مي آيد . راه آن همين عزاداري هاست.

برگرفته از كتاب آذرخشي ديگر از آسمان كربلا ، مجموعه

سخنراني هاي استاد محمد تقي مصباح يزدي پيرامون عاشورا

/ 9 نظر / 12 بازدید
امید

سلام .اولین دفعه ایست که وبلاگ شما رو میبینم . خیلی جالب بود . مخصوصا قالبش و نوشته هاتون در اولین فرصت لینکتون رو اضافه می کنم البته اگه اجازه بدید . التماس دعا . لطفا به این سوال هم جواب بدید که اگه یه نفر هم خدا رو بخوات هم خرما رو البته در زیر نظارت الله باید چیکار کنه ؟

abolfazl

با عرض سلام و احترام: اعتقاد دارم که نوشتن از اهل بيت (ع) ، سعادت می خواهد و لياقت.به هم چنين خواندن از آن بزرگواران. ممنونم که اين سعادت و لياقت را نصيبم نموديد.التماس دعا و موفق باشيد.

مجتبی ميراحسان

با سلام و ممنون که به حجره طلبگی ما سر زديد اميدوارم موفق باشيد.

یاس

سلام... ميشه اينجا ازتون سوال کرد و شما جواب بديد؟‌يا فقط مطالب خاصی رو جواب ميديد؟

عشق علیه السلام

سلام....وبلاگ زيبايی داريد...فاجعه زلزله بم رو تسليت ميگم....يا علي

ahmad

واقعا استفاده کرديم به ما هم سر بزنيد

ahmad

مطالب ما هم ممکنه <شايد بدرتون بخوره

نسل آفتاب(وبلاگ 5 نفره)

حکايت دو سعيد....يکی در کنسرت !...يکی پشت خاکريز!...خواننده ی مقاله ی کنسرت غيرت در نسل آفتاب باشيد!

زینب(عطر نماز)

يا حق... سلام عليکم... از ماه تمام به اينجا کشيده شدم... بسيار عالی.. جالب و پر محتوا... در اولين فرصت با يک لينگ ما هم وصل ميشيم ايشا الله... قلمتان پر برکت... توفيقتان روز افزون.... التماس دعا... يا علي