اخلاص

 اخلاص<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اخلاص یعنی انسان نیت خود را از غیر خدا خالص گرداند و انگیزه تصمیم گیریهایش تنها خدا باشد و بس . در آیات و روایات اسلامی , به کمتر چیزی به اندازه اخلاص نیت اهمیت داده شده است , چون اخلاص نیت عامل اصلی پیروزی در دنیا و آخرت و شرط قبولی اعمال می باشد . در حدیث معروفی از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که : (( ارزش اعمال بستگی به نیتها دارد و بهره هر کس از عملش مطابق نیت اوست .))

و در جایی دیگر فرموده اند :((عمل را از برای خدا خالص کن تا اندک آن تراکفایت کند . ))

البته اخلاص در جاتی دارد و پایین ترین مرتبه آن ((اخلاص صافی )) است که نیت و قصد شخص از انجام اعمال رسیدن به پاداش و ثواب و رهایی از عذاب است. و بالاترین مرتبه آن (( اخلاص صدق )) است که نیت شخص از انجام اعمال تنها قرب و وصول به خدا می باشد نه رسیدن به ثواب و نه دوری از عذاب .

آثار اخلاص

1-     جاری شدن حکمت از زبان : (( هیچ بنده ای از بندگان خدا چهل روز اخلاص را پیشه خود نمی سازد مگر این که چشمه های حکمت و دانش از قلبش بر زبانش جاری می شود ))

حضرت محمد (ص)

2-     (( به هنگام تحقق اخلاص , چشم بصیرت انسان نورانی می شود .))

(( در اخلاص نیت , پیروزی در کار ها است .))

(( اخلاص بر ترین مقام ایما ن است .))

حضرت علی (ع)

3-     خلاصی از شر شیطان : طبق آیه 39و 40 سوره حجر,

شیطان بعد از رانده شدن از درگاه خدا , قسم خورد که همه بندگان خدا را گمراه خواهد ساخت مگر بندگان مخلص خدا .

 

اخلاص را چگونه می توان بدست آورد ؟

اخلاص نیت همیشه بر خاسته از ایمان و یقین و معرفت عمیق به معارف الهیه است , هر قدر یقین انسان به توحید افعالی خدا بیشتر باشد و هیچ موثری را در عالم هستی , جز ذات پاک خدا ندارد , و همه چیز را از خدا و به فرمان او بداند چنین کسی اعمالش همراه با خلوص خواهد بود .

 

آفتها و موانع اخلاص :

1-    هوای نفس : عمده ترین و مهمترین آفت اخلاص , هوای نفس است . حضرت علی (ع) می فرماید : (( چگونه توانایی بر اخلاص دارد کسی که هوای نفس بر او غالب است . ))

2-    آرزوهای دور و دراز : حضرت علی (ع) می فرماید : (( آرزوها را کم کن ( و دامنه آرزوهای دور و دراز را جمع نما ) تا اعمال تو خالص شود .))

3- ریا : ریا بعضی از مواقع ظاهر و آشکار است و شخص از روی آگاهی آن را انجام می دهد مانند اینکه عملی را بقصد خود نمایی در پیش مردم انجام دهد, و بعضی از مواقع مخفی است مانند اینکه در حضور مردم عبادات را بهتر و طولانی تر از خلوت و تنهایی انجام دهد و از این مخفی تر و دقیق تر هنگامی است که شخص بگوید حالا که عبادت را در حضور مردم در نهایت خشوع انجام می دهم باید در تنهایی نیز چنین کنم تا حالت تنهاییم و حالت حضورم در مردم یکسان شود .

 

هشدار: در پایان باید گفت که انسان نباید در این مورد گرفتار وسواس شود چون آن خود یکی دیگر از نیرنگهای شیطان است . مثلا شیطان به او می گوید : نماز جماعت نرو و یا مستحبات نماز را در جمع ترک کن و نماز را سریع و دست و پا شکسته بخوان تا مبادی آلوده ریا گردی و باید به این نکته توجه داشته باشد که داشتن اخلاص در خلوت و تنهایی چندان افتخار نیست , مهم آن است که انسان در میان مردم و در منظر همگان بتواند اعمال خالصانه انجام دهد .

/ 5 نظر / 15 بازدید
meshkat128

سلام .احسنت ،يا على.

shamim

سلام خيلی خيلی خيلی ممنون اللهم صل علي محمد وال محمد وعجل فرجهم يا حسين اللهم عجل لوليک الفرج بفدای مولای غريبمون يامولا علی ادرکنا بظهورالحجة

احمد کاظمی

سلام علیکم از اینکه به ما سر زدین ممنونیم یا علی التماس دعا

abre_no_bahar

سلام...ممنون که سز ردین...اربعین حسینی رو به ساحت مقدس آقا امام رمان (عج)و شما دوست عزیز تسلیت می گو یم....ان شا الله با درس گرفتن از عاشورا سال خوبی رو شروع کنیم..التماس دعا ..یا علی....... خبر آمد خبری در راه است سر خوش آن دل که از آن آگاه است شاید این جمعه بیاید شاید پرده از چهره گشاید شاید دست افشان پای کوبان میروم بر در سلطان خوبان میروم میروم بار دگر مستم کند بی سر و بی پا وبی دستم کند میروم که از خویش تن بیرون شوم در پی لیلا رخی مجنون شوم هر که نشناسد امام خویش را بر که بسپارد زمان خویش را

روح الله

سلام وبلاگ خيلی خوبی داريد//// از آشنايی با شما خوشحال شدم////موفق باشيد و پيروز تا بعد