ازدواج توطئه آميز

انگیزه های مامون از به ازدواج دراوردن دخترش با امام جواد(ع)

ازدواج امام جواد (ع) با دخترهارون که مامون بر ان اصرار داشت کاملا جنبه سیاسی داشت و می توان دریافت که وی از این کار چند هدف داشته که از جمله می توان اهداف زیر را برشمرد:
1-با فرستادن دختر خود به خانه امام ان حضرت را برای همیشه دقیقا زیر نظر داشته باشد و از کارهای او بی خبر نماند.

2-با این وصلت به خیال خام خویش امام را با دربار پر عیش ونوش خود مرتبط و ان بزرگوار را به لهو ولعب بکشاند و بدین ترتیب امام را در انظار مردم از مقام ارجمند عصمت و امامت ساقط و خوار وخفیف نماید.

3-با این وصلت علویان وپیروان ان حضرت را از اعتراض و قیام بر ضد خود بازدارد و خود را دوستدار اهل بیت جلوه دهد.

4-هدف چهارم عوامفریبی بود؛چنانکه گاهی می گفت : من به این وصلت اقدام کردم تا ابوجعفر از دخترم صاحب فرزندی شود ومن پدر بزرگ کودکی باشم که از نسل پیامبر(ص) و علی بن ابی طالب(ع) است.اما از انجایی که خدا می خواست این حقه مامون بی نتیجه ماند زیرا دختر مامون هرگز فرزندی نیاورد!و فرزندان امام جواد(ع) همگی از همسر دیگر امام بودند.

 اینها انگیزه های مامون برای این اردواج بود. حال باید دید امام جواد چرا با این ازدواج موافقت کرد؟

از انجا که بی هیچ شکی امام اهداف و مقاصد واقعی مامون را از این گونه کارها می دانست به نظر می رسد که موافقت امام با این ازدواج عمدتا بر اثر فشاری بود که مامون از پیش بر امام وارد کرده بود.زیرا این اردواج به مصلحت مامون بوده است نه به مصلحت امام !

همجنین شاید دلیل ان ، این بوده که نزدیکی امام به دربارمی توانست مانع ترور حضرت از طرف معتصم و عامل پیشگیری از سرکوبی سران تشیع و یاران برجسته امام توسط عوامل خلیفه باشد و این به یک معنا می توانست شبیه قبول وزارت هارون از طرف علی بن یقطین یعنی نفوذ در دربار خلافت به نفع جبهه تشیع باشد.

/ 11 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شرکت Big Robo

دوست عزیز سلام به علت علاقه اکثر وبلاگ نویسان تخصصی ، به راه اندازی وبلاگی با نام اختصاصی خود و بدون اجبار در داشتن نام دامنه هایی مانند blogfa , persianblog و غیره ، همچنین داشتن ایمیل با پسوند سایت اختصاصی خود، شرکت Big Robo سرویس جدید" سایت در قالب وبلاگ " را ارائه نموده است. برای دریافت اطلاعات کاملتر و تصمیم گیری بهتر به لینک زیر مراجعه نمائید: http://blog.bigrobo.com و یا با شماره تلفن 77510844 (021 ) تماس بگیرید.

مهدي

سلام کسب رتبه در جشنواره نشریه نگاری بسیج در بخش نشریات الکترونیکی (وبلاگ ) را به شما تبریک می گم. متن بیانیه اختتامیه نیز در وبلاگ گذاشته ام. موفق و موید باشید. مهدی حق وردی طاقانکی دبیر اجرایی بخش وبلاگ نویسی

رضا

سلام ممنون که به وبلاگ خودتون سرزديد شهادت امام نهم حضرت امام جوادرو بهتون تسليت ميگم و التماس دعا

ميثم

سلام حاجی خدا خیرتون بده حسابی ... شما بهتر میدونید آخرش که چی؟ يا علی

عطر نماز

مفيد بود... اجرکم عند الله و اعظم الله اجورکم

رهرو

سلام تبريك عرض ميكنم مقامتون رو انشالله ناشي از رضاي خدا و آقا امام زمان هست. ارادتمند

بچه جون

با مطلب "نیاز 1 >>>>> اندر تفکرات یک بچه " به روزم

پیام وصال

خيلی جالب بود - دستتون درد نکنه راستی من لوگوی واحد دانش آموزی را توی وبلاگتون نمی بينم ؟

ياس۱۸ساله

ا حق سلام ممنون لينکتونو اضافه ميکنم سر فرصت ميخونم

ب

خانه عفاف اينترنتي tehranefaf.blogfa.com