راه مقابله با شک و ترديد

سوال:برای مقابله با شبهات و رسیدن به یقینی که هیچ شکی نتواند در ان خللی ایجاد کند غیر از مطالعه  و تحقیق چه کار باید انجام داد.

پاسخ:تحقیق و مطالعه پنجاه درصد راه است . پنجاه درصد مابقی  بستگی به عمل انسان دارد . یعنی انسان  باید هم محقق باشد هم متحقق. محقق کسی است که از نظر علمی  عمیقا تحقیق نموده و مطالب را برای خود حل نموده است ولی متحقق کسی است که انچه را فهمیده باور کرده و به ان عمل می کند. اگر کسی عالم محض بود ولي به علم خود باور نداشت و به ان عمل نکرد کم کم دچار شک و شبهه می شود.

ما یک فهم داریم یک باور ، یعنی بعد از اینکه در مورد چیزی تحقیق و مطالعه انجام دادیم و حقیقت ان برای ما ثابت شد  ان را فهميده ايم  ولی می توانیم ان را باوركنيم ويا از روی لجاجت بگوییم ان را باور و قبول ندارم  . گاهی دو نفر با هم بحث می کنند و با اینکه یکی برای دیگری حق را روشن می کند ولی این شخص از روی لجاجت زیر بار نمی رود؛يعني نفس به قدري شرور مي شود كه مي تواند در برابر۴=۲۲×  بايستد و بگويد باور ندارم با اينكه فهميده است.

براي اينكه به شك وشبهه مبتلا نشويم بايد انچه را فهميده ايم باور و عمل كنيم. تا عمل در كار نباشد يقين حاصل نمي شود.براي نجات از وسوسه و شبهه  بهترين راه اين است كه هر چه را فهميديم عمل كنيم و باوركنيم و پا روي نفس بگذاريم.

 

امام صادق (ع) رابطه معرفت(فهم) و عمل را اينگونه بيان مي فرمايد:

«معرفت نيست مگر با عمل و هر كس معرفت پيدا كرد به عمل راهنمايي مي شود پس هر كس عمل ندارد معرفت ندارد

(اصول كافي)

/ 10 نظر / 152 بازدید
yasy_n_ir

عشق هدیه ی خدا بود به انسانها و غرور هدیه ی شیطان ... چه بچگانه هدیه ی خدا را از هم پنهان کردیم و هدیه شیطان را به هم اهدا ...

حسينی

سلام وبلاگ خوبی داريد خوشحال ميشم بتونم کاری هرچند ناچيز در اون انجام بدم ولی بهتره به نظر من تو سايت اصلی کانون اسم وبلاگ رو بذاريد واحد طلاب و نه نسيم وصل

m43

سلام. نکته ای که ازش غفلت میکردم .تذکر بجائی بود . قابل استفاده بود شدید . منتظر ادامه مطلب هستم .التماس دعا

سيدحسين

خیلی ها اگر غول چراغ داشتند به خدا احتیاجی نداشتند!!!!!!!! سلام . وب زیبایی دارید و خوشم اومد پس باز هم میام . با ادامه ی موضوع ازدواج موقت مانع زنا آپم . منتظر حضور سبزتان و نظر زیبایتان هستم. اميدوارم حال سيد و تمام شما خوب و برنامه هاتان روز به روز خوبتر شود.

مهدی کريمی

سلام به همه منتظران حضرت ولی عصر (عج) کانون یاوران مهدی (عج) پذیرای مطالب شما عزیزان خواهد بود

حسينی

سلام پس کی به روز می کنی خسته نباشی دلاور

مرضيه سادات

سلام وبلاک جالبی دارين . ميگم طلبه شدن هم دل و جراتی می خوادا

OMID

[تایید]

TAKO TANHA

کسی نئست