شک و ترديد دارم چه کنم ؟؟!!

سوال :

با اين كه از لحاظ دينى انسان معتقدى هستم، بعضى اوقات ترديد مثل خوره روح مرا مى‏آزارد؛ به طور ناخودآگاه درباره همه چيز دچار شك مى‏شوم و باورهاى دينى‏ام را كه سخت به آن‏ها ايمان دارم، سست و بى‏پايه مى‏يابم. نمى‏دانم شايد آن طور كه فكر مى‏كنم اعتقاد محكمى ندارم. لطفاً مرا راهنمايى كنيد.

جواب

جوانان معمولاً در اين سنين درباره مسائل مختلف از جمله اعتقادات و باورهاى دينى خود دچار ترديد مى‏شوند و در صدد پيدا كردن دلايل منطقى و پشتوانه قابل قبولى براى آن‏ها هستند. آنان مى‏خواهند نظام فكرى و اعتقادى خود را تجديد بنا كنند و به آن استحكام فزون‏تر بخشند .از آن جا كه گاه گمان مى‏كنند باورهاى دينى‏شان بر تقليد مبتنى است، تصميم به اصلاح آن مى‏گيرند و مى‏كوشند با تحقيق و موشكافى درباره آن‏ها به ثبات فكرى دست يابند؛ چنين ترديدهايى كه فرد را به تحقيق وا مى‏دارد به مرحله يقين و علم مى‏رساند، خوب و پسنديده است؛ ولى به شرط آن كه همزمان با پديد آمدن آن، شخص به دنبال پاسخ باشد و در ترديد باقى نماند. شك توقفگاه خوبى نيست؛ اما اگر آغاز حركت باشد، نيكو و شايسته است. اگر ترديدهاى شما از اين قبيل است، نگران نباشيد. بكوشيد با مطالعه و پرسيدن از استادان و كارشناسان، جنبه اعتقادى و فكرى خودرا تقويت كنيد و با عمل به دستورهاى دينى(مثل نماز و عبادات ديگر) و پايبندى بيش‏تر به آن‏ها، ايمان خود را مستحكم سازيد. اگر ترديدهاى شما وسواس گونه است؛ يعنى بدون اختيار و به طور مكرر مطالبى به ذهنتان خطور مى‏كند - و قادر به قطع آن نيستيد - و شما را از فكر كردن درباره چيزهاى ديگر باز مى‏دارد، اختلالى است كه بايد درمان شود. اين اختلال اصطلاحاً «وسواس فكرى» نام دارد. در ذهن مبتلا يان به اين اختلال افكارى بيهوده، شرم آور يا وحشتناك به وجود مى‏آيد و در چرخه‏اى بى‏پايان پيوسته تكرار مى‏شود.

اگر ترديدهاى شما درباره باورهاى دينى از نوع وسواس فكرى است، با طرح سوال از متخصص آن و نه از هر کسی به جواب رسيده و آن را برطرف نمائيد .

در ابتدا لازم است به آثار و پيامدهاى سوء اين نوع افكار و تفكرات وسواس‏گونه توجه فرماييد و سپس با انجام راهكارهاى ارائه شده در جهت رهايى از آن گام برداريد. بخشى از پيامدهاى سوء وسواس فكرى عبارت است از:

1. اتلاف عمر

2. حواس پرتى و ناتوانى در تمركز حواس‏

3. بازماندن از كارهاى اصلى مانند تحصيل علم و مطالعه

4. سست شدن باورهاى دينى

با توجه به زيان‏هاى ياد شده با رعايت دستورالعمل‏هاى زير قاطعانه به حل مشكل بپردازيد:

1. تلقين: به خود تلقين كنيد من به اصول فكرى‏ام كاملاً ايمان دارم و مى‏توانم ترديدهايم را رها كنم.

2. تغيير حالت: هرگاه ترديد به سراغ شما آمد، مشت خود را محكم به زمين بكوبيد و با گفتن ذكرى مثل «لاحول و لا قوة الا بالله» تغيير حالت داده، از آن افكار رهايى يابيد و بى‏درنگ به كارى مشغول شويد يا به موضوعى ديگر بينديشيد.

3. به مچ دستتان كش نازكى ببنديد؛ هرگاه افكار ترديدآميز به ذهنتان آمد و شما را رنج داد، كش را بكشيد و رها كنيد. با احساس دردى شديد كه به شما دست مى‏دهد، از آن افكار خارج خواهيد شد.

4. زمان خاصى، مثلاً ساعت 4/30 تا 4/45 بعداز ظهر، را به چنين افكارى، اختصاص دهيد و هر گاه در طول روز ترديد به سراغ شما آمد، به خودتان بگوييد زمان چنين افكارى فلان ساعت است. در آن زمان مشخص به ترديدها فكر كنيد و در طول زمان به تدريج(مثلاً روزى يك دقيقه) از زمان اختصاص داده شده بكاهيد تا به صفر برسد.

با انجام راهكارهاى ارائه شده(در يك ماه) اگر باز هم مشکلی بود نتيجه و ارزيابى خودتان را براى ما ايميل کنيد تا نكات ديگرى برايتان ارسال گردد.

/ 5 نظر / 31 بازدید
somaieh

سلام ممنونم از اينکه به من سرزدی ولی محکم زدی سرم درد گرفت (لووووووووول) مطالب بسيار زيبا و جالبی می نويسی اميدوارم موفق باشی:)

العبد منتظر 284

استاد بزرگوار خسته نباشيد / اميد که بتوانيم مقالات شما را در بخش مقالات سايت بگذاريم اجازه می ديدکه ؟ ( اگه اجازه هم ندید کار خودمون رو می کنیم ) / يا علی به مشهدو کربلا / التماس دعای فرج و شهادت

مسابقه وبلاگ نويسي

سلام.مسابقه وبلاگ نويسي ره آورد سرزمين نور.جهت شرکت در مسابقه مي توانيد به لينک زير مراجعه فرماييد .