زن ومقام نبوت

 چرا در بین 124 هزار پیامبر و 14 معصوم یک نفر زن است؟

 

پاسخ:این طور نیست که فقط ک زن معصوم داشته باشیم و ان هم وجود زهرای مرضیه باشد . ما دلیلی بر عدم عصمت بعضی از زنهای دیگر نظیر زینب کبری و حضرت فاطمه معصومه (س) نداریم.

اینکه 124 هزار پیامبر همه مرد هستند برای این است که نبوت ورسالت  کارهای اجرایی دارد و خصوصیات بدنی و جسمی مردها به گونه ای است که کارهای اجرایی وظیفه مردهاست.از طرف دیگر پشتوانه نبوت ورسالت مقام ولایت است.کمال انسان در ان است که بشود ولی الله واین مقام اختصاصی به مرد یا زن ندارد.زنان بزرگی نظیر اسیه ،مریم،حضرت زهرا ،زینب کبری و حضرت معصومه در عالم بوده اند  واین ها هر کدام با حفظ مرتبه ودرجه خاص خود می توانند به ولایت رسیده باشند .

نبوت ورسالت امر اجرایی است ،اینکه زنی پیامبر نشده است برای این است که زن باید با همه افراد جامعه تماس بگیرد ،درجنگ و صلح فرماندهی جنگ را به عهده بگیرد. این کار اجرایی برای زنان دشوار است . چنین نیست که اگر پیامبران همه از جنس مرد بوده اند معنایش این باشد که کمال معنوی مخصوص مرد است، بلکه کمال معنوی مربوط به ولایت است و در ولایت الهی بین زن ومرد تفاوتی نیست،زن ومرد هر دو می توانند ولی الله باشند.

 

حضرت علامه جوادی آملی

/ 3 نظر / 13 بازدید
علي رضا

کذلک. (اگه اشتباه نکنم تو کتاب پرسش و پاسخ با دانشجویان اینو دیدم ، نه ؟)

فاضل(مناظره شيعه و سنی )

سلام! دوست گرامی اگر به وبلاگ عهد شباب سر بزنی خيلی خوشحال می شوم. من در اين وبلاگ با دوستی از اهل ست به بحث و گفت و گو نشسته ام. با تشکر

فرزاد

سلام. من فکر می کنم اول بهتره امکان تحقق معصوميت رو اثبات کنيم و بعد سر اينکه کی معصومه و کی معصوم نيست احتجاج کنيم. وگرنه شما يقينن دليلی برای عدم عصمت شخصی مثل من هم که اصلن نمی شناسين ندارين.