روضه هم روضه های قديم

سلام عليکم

البته نمی شود گفت از قصاوت دل. ولی خداييش روضه خواندن هم حد و اندازه ای دارد هنوز امام حسين عليه السلام را به ميدان نبرده که نمی روند سراغ رگهای بريده .

هر کوچه بازاری اين روزها شعرهايی که (پدر بزرگهايمان تعريف می کنند) آخر مجلس و در اوج روضه و گريه و زاری خوانده می شده بر زبانش جاری است و بلند بلند می خواند . يا به قول استاد ما شعری که بايد برايش خون گريه کرد که زمزمه نمی کنند .

استاد بزرگواری می فرمود اصلا نياز نيست به گودال و ... برسد .تصور خيلی از وقايع سخت است و خودش می شود روضه . به جای روضه وحشتناک خواندن مثلا :

تصور کنيد کودکان از فرط عطش شکمشان را به نم باقيمانده برو روی زمين ميماليده اند .

 يا دختر بچه ای که دامن حر را تکان ميدهد و می گويد :‌ آی عمو . عمو . اين سربازها مال شمان ؟‌

و حر مبهوت به دخترک خيره ميشود و سری تکان می دهد .

دخترک می گويد :‌ برو بهشون بگو اينقدر طبل نزنن ما بچه شيرخواره داريم هر کاری ميکنيم خوابش نميبره . (از قديما روضه خونا ميخوندن و يه چيز عاطفيه دنبال سند مندش هم نريد)

و ...

بگذاريد از اين بحث ها بگذريم که دلمان بسی خين است و جای بحث و نقد و مقد هم بسيار و فرصت کوتاه.

 

/ 4 نظر / 27 بازدید
محمد حسین

سلام. اول از همه ان شاالله که حسينی باشيم. بعد اين که من هم موافقم بعضی چيزها را نبايد به راحتی بيان کرد. و چه خجل بوده اند در آن لحظه حر و چه دلی داشته است... دعا کنيد که گوشهاموين بشنوند. اللهم عجل لوليک الفرج. التماس دعا.

علي مومني

با سلام وبلاگ قشنگ و با حالي داريد. اميدوارم هر چه كه مي نويسيد بازتابي از احساس و جريانات موجود در جامعه و برايند روح و احساس يك ايراني و مسلمان شیعه به معنای واقعی باشد كه قطعا همين‌طور نيز هست. منتظر ديدار سبزتان هستم پاينده باشيد و سربلند.

طلبه نت

سلام...خدا قوت .....راستی اونقدر مطلب احساسی وعاطفی عقلانی داریم که همونها ما را ز همه چی بی نیاز میکنه....البته کمی باید مطالعه کرد ...افرین به قلب پاکت..موفق باشی

رضا

سلام /عزيزدل برادر/ببخشيدكه دير به ديرخدمت ميرسم /ممنون از اينكه به بنده سرميزنيد/مطلب جالبي نوشته ايد/موفق ومويدباشيد