سکوت

سکوت در بسياری از روايات و از نظر علمای اخلاق اهميت فوق العاده ای دارد تا انجا که انها معتقدند سالکان راه حق بدون حفظ زبان از انواع گناهانی که به ان  الوده  می شوند به جايی نمی رسند هر چند در رياضتهاي بدنی و روحانی و انجام عبادات کوشا باشند . تا جايی که در حديثی از امام صادق (ع)می خوانيم:((حضرت مسيح (ع) می فرمود : جز به ذکر خدا سخن زياد مگوييد زيرا کسانی که در غير ذکر خدا سخن بسيار می گويند دلهايی پر قساوت دارند  ولی نمیدانند.))                                             ((اصول کافی - جلد۲)) 

 

سکوت اثار زيادی دارد که بعضی از انها عبارتند از:

۱- نورانی شدن قلب

((بسيار خاموشی برگزين تا فکرت زياد شود و قلبت نورانی گردد و مردم از دست (و زبان)تو سالم بمانند.))                                                     (( حضرت علی (ع)-ميزان الحکمه))

۲-راهنمايی شدن به سوی هر خير ونيکی 

((سکوت دری از درهای دانش است سکوت محبت می اورد و دليل و راهنمای همه خيرات است.))                                                         ((امام رضا (ع)-اصول کافی جلد ۲))

دليل اينکه سکوت محبت می آوردبه خاطر اين است که بسياری از رنجشها و عداوتها از نيش زبان زدن و تعبيرات نا مناسب درباره اشخاص حاصل می شود و سکوت انسان را از ان نجات می دهد.

۳-آراسته شدن به زيور وقار

((سکوت لباس وقار بر تو می پوشاند و مشکل عذر خواهی را از تو بر می دارد.))     ((امام علی (ع)-غرر الحکم))

۴- تعميق تفکر  واستواری عقل

((هنگامی که مومن را خاموش ببنيد به او نزديک شويد که دانش و حکمت به شما القا می کند و مومن کمتر سخن می گويد و بسيار عمل می کند و منافق بسيار سخن می گويد و کمتر عمل می کند.))                                            ((پيامبر اکرم (ص)-بحارالانوار))

رفع يک اشتباه                                                                                             انچه در بالا درباره اهميت سکوت گفته شد به اين معنی نيست که سخن گفتن همه جا  نکوهيده و مذموم باشد هدف از ستايش سکوت بازداشتن از پر گويی و سخنان لغو وبيهوده و گفتارهای اضافی و غير لازم است وگرنه در بسياری موارد سخن گفتن واجب و لب فرو بستن و سکوت حرام مسلم می باشد.                                                                                            

/ 7 نظر / 14 بازدید
کاوشگر نور

راستی خدای تو زنده است یا مرده بیا ارتباط زنده داشتن با خدا رو تعریف کن

سعيده

salam kheili bahali vaght kardi ye sari ham be ma bezanid

راز آيينه

با سلام . وبلاگ شما بسيار آموزنده است.اميدوارم مثل شما باز هم باشند که راه رسيدن به معبودمان را نشانمان دهند. اگر ممکن است لینک مرا در وبلاگتان قرار دهيد. التماس دعا.

توهم

سلام. مسئله این است: حاج منصور یا عماد افروغ

راز آيينه

سلام. پس چی شد لينک ما. التماس.................................دعا.

دادگر

سلام تقديم به شما امام صادق (ع) مي فرمايند : خداي عزوجل به آدم وحي فرمود من تمام سخن را در چهار كلمه برايت جمع مي كنم عرض كرد پروردگارا آنها چيست ؟ فرمود يكي از ان من است ويكي از ان تو ويكي ميان من وتو ويكي ميان تو ومردم عرض كرد آنها رابيان فرما تا بفهمم فرمود آنچه از آن من است اين است كه مرا عبادت كني وچيزي شريك من قرار ندهي وانچه از ان توست اين است كه پاداش عمل تو را بدهم وزماني كه از همه وقت بدان نيازمند تري وانچخ ميان من وتوست دعا كردن واجابت من است وانچه ميان تو ومردم است اين است كه بر مردم بپسندي انچه براي خود مي پسندي وبراي انها نخواهي انچه براي خود نمي خواهي

صدف

سلام وب واقعا جالبی دارين خوشحال ميسم به منم سر بزنين