فضيلت عزاداری

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

فضيلت وثواب عزاداري :

 

امام رضا (ع) فرمود :‌

كسي كه مصيبتهاي ما را بيان كند و برآن بگيريد، روز قيامت با ما مي‌باشد وكسي كه مصيبتهاي ما برايش بيان شود و بگريد و بگرياند، روز قيامت كه همه چشم ها گريان است چشم او گريان نخواهد بود و كسي كه درمجلسي بنشيند كه احاديث و سخنان ما بيان مي‌شود، روز قيامت كه همه دل‌ها مرده خواهد بود دل او زنده است .                                                             امالي شيخ مفيدـ مجلس 22 ـ حديث5

 

امام صادق (ع) فرمود:‌

هركسي براي امام حسين (ع)‌ يك بيت شعر بگويد و بگيرد يا بگرياند، خداوند بزرگ بهشت را براو واجب مي‌گرداند وگناهانش را نيز مي‌بخشد.

                                                                         « بحار الانوارج 44 ص 283 »

« اي فضيل! كسي كه رنج ها و گرفتاري هاي ما را بگويد يا برايش بگويند، سپس از چشمش به اندازه بال پشه اشكي خارج شود، خداوند گناهان او را مي‌بخشد اگر چه ازكف دريا بيشتر باشد.»

                                                                                                  «بحارالانوارج 44 ص 282 »

 

توصيه هاي ميزا جواد آقاي ملكي تبريزي استاد اخلاق امام خميني :‌     

سزاوار است هريك از دوستان آل محمد (ص) برحكم ولايت ووفاداري و ايمان به خدا و رسول كريم (ص) دردهه اول محرم ،‌ تغيير حال دهد،‌ و در دل و صورت و هيئت او ،‌آثار اندوه ازآن مصائب بزرگ ظاهر گردد. و پاره‌اي از لذات خويش را ازخوردن و نوشيدن بلكه خواب و سخن را كم كند و در هر روز دهه اول به زيارت معروفه عاشورا بپردازد و درروز دهم تا عصر ازخوردن و نوشيدن خودداري كند و آن روز را روز اندوه و گريه‌زاري خود قرار دهد . سپس چيزي كه مراعات آن درمقام عمل از لازمترين واجبات است آنكه مراقبت درنيت خود داشته باشد و عزاداري او به رسم و عادت نباشد و درنيت كارش و يا يعني تظاهر و نمايش دادن به مردم نباشد .

                                                                                                                                                                                                                      المراقبات

 

پوشيدن لباس سياه:

 

سفارش مي‌كنم او {فرزندايشان } را به اينكه لباس سياهي كه درماه هاي محرم وصفر مي‌پوشيدم ،با من دفن شود.

سفارش مي‌كنم به دستمالي كه اشكهاي زيادي در رثاي جدم حسين مظلوم و اهل بيت مكرم او ريخته وصورت خود را با آن پاك مي‌كردم، برروي سينه دركفنم بگذارند.

                                                               وصيتنامه حضرت آيت الله مرعشي نجفی

 

 

پوشيدن لباس سياه درسوگ ائمه هدي (ع)‌ خصوصاً درمحرم چه صورت دارد؟ آيا لباس سياه كراهت دارد؟

 

پوشيدن لباس سياه در سوگ اهل بيت خصوصاً سيد الشهدا(ع)‌ براي تعظيم شعائرو به عنوان اظهار تأثر، مستحسن است (نيكو) است و درفرض سؤال كراهت ندارد.  

          (مقام معظم رهبري)‌ 

                    

پوشيد لباس سياه عزاداري ائمه (ع)‌ ازتعظيم شعائر مذهب اهل بيت (ع)‌ است ، و مستحب است و ثواب برآن مترتب است.

                                                                                                         (حضرت آيت الله تبريزي )

 

/ 4 نظر / 14 بازدید
خدایی که در این نزدیکی است

اين سبک را دوست سنگين می خرد/ آب شور چشم شيرين می خرد/ شيعه بی اشک بی سرمايه است / سور نو است اگر بی آيه است / لافتی الا علی بی سيف نيست/ شيعه بی اشک از اين طيف نيست/ سلام جالب بود کامل خواندم دعا کنيد خدا به ما سوز دل بدهد / بسوزان هر طـــريقي مي پسندي/ کــه آتش از تو و خاكــــستر از من/ بكش چون صيد و در خونم بغلطان/ تـــــماشا كـــردن از تــو پرپر از من/ ندارم چون متاعي ديگر اي عشق/ بگيــــر انگشت و اين انگشتر از من/ مـــرا كـــن زائــــر بـــاباي زيـــــنب/ كه خـون ســر از او چـشم تر از من

غزل

سلام دوست عزيز ، ممنونم که به من سر زديد و نظر داديد . من طالب عشق خدايی ام و به دنبال مسير درست می گردم می روم تا به او و بندگان عزيزش ( ائمه اطهار ) برسم و دوست دارم در نزد خدا عزيز باشم . مطالبتان بسيار زيبا و خواندنی است و در خور حال من . استفاده کردم . باز هم به من سر بزنيد و مرا راهنمايی کنيد . يا حق

احسان

سلام. خسته نباشید. شب سوم محرم، شب قدر نوکری، شب سه ساله حضرت ابی عبدالله(ع)، شب خانم حضرت رقیه(س) رسید. مدد ارباب حسین(ع). پرودگارا ! در مصیبت حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، دلی شکسته و قلبی محزون و چشمانی پر اشک عنایت فرما. آمین. سوگواری هایتان مقبول درگاه خداوند متعال. لینک کنیم؟ اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان(عج). التماس دعا. کربلایی و عاشورایی باشید. یا امیرالمومنین، حیدر(ع) مدد.