رهنمودهای راه گشای حضرت ايت الله بهجت

اين ماه روضون هم تمام شد .خوشا به حال اونايي كه قدر اين ماه را دونستند وخواب وبيداريشان ثواب عبادت داشت.

اما ميهماني خدا تمام نشده و به قولي اين ماه جهاد اصغر بود. چون در اين ماه شيطان در غل وزنجير بود و حال و هواي جامعه ما را تشويق به عبادت مي كرد.

فكر مي كنم بهترين برنامه براي حفظ حالات حسنه حاصله از ماه مبارك و شروع جهاد اكبر رهنمودهاي پير فرزانه حضرت آيت لله بهجت مي باشد. 

 

 

باسمه تعالي

الحدلله وحده ، والصلاه علي سيد انبيائه وعلي اله الطيبين ، واللعن علي اعدائهم اجمعين.

جماعتي از مومنين و مومنات طالب نصيحت هستند : بر اين مطالبه اشكالاتي وارد است ، از ان جمله :

۱-نصيحت در جزئيات است ، و موعظه اعم است از كليات و جزئيات ،ناشناسها همديگر را نصيحت مي كنند.

۲-انچه را كه مي دانيد عمل كنيد و در انچه نمي دانيد احتياط كنيد تا روشن شود و اگر روشن نشد ، بدانيد كه بعض معلومات را زير پا گذاشته ايد : طلب موعظه از غير عامل ،محل اعتراض است و قطعا مواعظي را شنيده ايد و مي دانيد وعمل نكرده ايد وگرنه روشن بود.

۳-همه مي دانند كه رساله عمليه رابايد بگيرند وبخوانند و بفهمند ،و تطبيق عمل بر ان نمايند وحلال وحرام را با ان تشخيص بدهند وهمچنين مدارك شرعيه اگر اهل استنباط باشند، پس نمي توانند بگويند : (( ما نمي دانيم چه بكنيم وچه نكنيم؟))

                                          

۴-كسانيكه به انها اعتقاد داريد ،نظر به اعمال انها نماييد،انچه مي كنند از روي اختيار بكنيد وانچه نمي كنند از روي اختيار نكنيد و اين از بهترين راههاي وصول به مقاصد عاليه است (( كونوا دعاه الي الله بغير السنتكم:{ باغير زبانتان داعيان به سوي خداوند باشيد.})) مواعظ عمليه بالاتر وموثرتر از مواعظ قوليه است.

۵-از واضحات است كه خواندن قران در هر روز ،وادعيه مناسبه اوقات وامكنه ،در تعقيبات وغير انها ، وكثرت تردد در مساجد ومشاهد مشرفه ، وزيارات علما و صلحا وهمنشيني با انها از مرضيات خدا و رسول (ص) است وبايد روز به روز مراقبت زيادتي بصيرت  وانس به عبادات وتلاوت وزيارت باشد.

    وبرعكس ،كثرت مجالست با اهل غفلت ،مزيد قساوت وتاريكي قلب و استيحاش از عبادات وزيارات است. از اين جهت است كه احوال حسنه حاصله از عبادات و زيارات وتلاوتها به سبب مجالست با ضعفا ء در ايمان ،به سوء حال ونقصان مبدل مي شوند.پس مجالست با ضعيف الايمان – در غير اضطرار وبراي هدايت انها – سبب مي شود كه ملكات حسنه خود را از دست بدهد ،بلكه اخلاق  فاسده انها را ياد بگيرد.

((جالسوا من يذكركم الله رويته ،ويزيد في علمكم منطقه و يرغبكم في الاخره عمله:{با كساني نشست وبر خاست كنيد كه برخورد وديدن انها شمارا به ياد خدا اورد وگفتارشان موجب افزوني دانش شما واعمال انان موجب رغبت وتمال شما به اخرت گردد.(بحارالانوار}))

6- از واضحات است كه ترك معصيت در اعتقاد و عمل ،بي نياز مي كند از غير ان ،يعني غير ان محتاج است به ان ، و او محتاج به غير نيست بلكه مولد حسنات ودافع سيئات است:(( و ماخلقت الجن والانس الا ليعبدون)) عبوديت ترك معصيت  در عقيده وعمل .

بعضي گمان مي كنند كه ما از ترك معصيت عبور كرده ايم .غافلند از اينكه معصيت اختصاص به كبائر ندارد بلكه اصرار بر صغائر هم كبيره است ، مثلا نگاه تند به مطيع براي تخويف ، ايذاء محرم است و تبسم به عاصي براي تشويق ، اعانت بر معصيت است.

محاسن اخلاق شرعيه و مفاسد اخلاق شرعيه در كتب ورسائل عمليه متبين شده اند.

دوري از علما وصلحا سبب مي شود كه سارقين دين فرصت را غنيمت بشمارند و ايمان واهلش را بخرند به ثمنهاي بخس وغير مبارك ، همه اينها مجرب وديده شده است .

از خدا مي خواهيم كه عيدي ما را در اعياد شريفه اسلام و ايمان ، موفقيت به عزم راسخ ثابت دائم بر ترك معصيت قرار بدهد ،كه مفتاح سعادت دنيويه و اخرويه است تا اينكه ملكه بشود ترك معصيت. و معصيت براي صاحب ملكه به منزله زهر خوردن براي تشنه است يا ميته خوردن براي گرسنه است.

البته اگر اين راه تا اخر مشكل بود و به سهولت و رغبت منتهي نمي شد ، مورد تكليف و تر غيب و تشويق از خالق قادر مهربان نمي شد.

وماتوفيقي الا بالله ،عليه توكلت واليه انيب

والحمدلله اولا واخرا ،والصلاه علي محمد واله الطاهرين ، واللعن الدائم علي اعدائهم اجمعين.

.

 

 

/ 8 نظر / 11 بازدید
حقانی فضل

سلام از تاخير در پاسخ به پيام عذر می‌خواهم مسافرت بودم تمام ماه رمضان را. يا علی مدد

m43

سلام. واقعا خیلی خیلی عالی بود .اگر تفسیر میداشت عالیتر بود.

بچه هاي فاطمه

سلام دستتون درد نكنه تمام حرفهاي خوب توي اين جملات خلا صه شده گر مرد رهي بسم الله

محمدعلی(ايران اسلام)

سلام چی بگم؟ همه حرفها همون جمله است: به آنچه ميدانيد عمل کنيد. اگه اين کار رو کرديم ظرفمون بزرگتر ميشه و دانسته های بيشتری بهمون عنايت ميشه. ممنونم از مطلب مفيدتون يا علی

سيد علی علوي

سلام خدا قوت - صفا کردم - زيارت قبول - التماس دعا

مركز فرهنگي شهيد آويني

با سلام و تحیت خوشحال شديم از آشنائی با شما بزرگوار باز به ما سر بزنيد ميل شما رو هم نداريم که به شما ميل بزنيم در هر حال موفقيت شما آرزوی ماست

علي رضا

فوق العاده بود. خدا خیرتون بده.