عرفه

عرفه
زائران خانه خدا روز نهم ذى الحجه به عرفات كه بيابانى است در چهار فرسخى مكه مى روند و آن روز  از ظهر تا غروب آفتاب در آنجا مى مانند و به نيايش پروردگار مشغول مى شوند.

در وجهنامگذارى سرزمين عرفات به اين نام جهات گوناگونى ذكر كرده اند، گاه گفته اند حضرت ابراهیم در ان بیابان شیطان راکه قصد وسوسه اش را داشت، شناخت و او را دور کرد. یا اینکه هنگامىكه پيك وحى خداوند جبرئيل مناسك حج را در آنجا به ابراهيم نشان داد ابراهيم مىفرمود: عرفت ، عرفت (شناختم - شناختم ) لذا آنجا را عرفات گفتندو گاه گفته انداين داستان براى آدم واقع شد و گاه گفته شده كه آدم و حواپس از اینکه از بهشت رانده شدند در آن سرزمين يكديگر راپيدا كردند و شناختند و گاه گفته شده زوار خانه خدا در آنجا يكديگر را مى بينند ومى شناسند و تفسيرهاى ديگر.
ولى بعيد نيست اين نامگذارى اشاره به حقيقت ديگرىباشد و آن اينكه اين سرزمين محيطی براى معرفت پروردگار و شناسائى ذاتپاك اوست.حضرت امام سجاد(ع) فرمودند:روز نهم که وارد سرزمین عرفات شدی و به این منطقه وسیع رسیدی ، سِرش ان است که آگاه باشی این سرزمین، سرزمین شهادت،معرفت و عرفان است.

سرزمینی  كه از لابلاى نسيمشصداى زمزمه جبرئيل و آهنگ مردانه ابراهيم خليل و طنين حيات بخش  پيامبر اسلام )صلى الله عليه و آله و سلم ) و مجاهدان صدر اسلام شنيده مى شود.

در سمت چپ کوه جبل الرحمه ناله های عارفانه ای شنیده می شودکه هنوز بعد از چهارده قرن زنده و طنین انداز است. این صدا اذن دخول می خواهد.اذن دخول به کجا ؟حضرت امیرالمؤمنین(ع) می فرمایند:می دانید وقتی زائر وانسان حج گزار احرام بست،چرا باید به عرفه رود وبعد بیایدکعبه را طواف کند؟،برای انکه عرفات خارج از حرم است و اگر میهمان خداست ابتدابایدبه بیرون دروازه رود و انقدر انجا دعا و ناله کند تا لایق ورود به حرم شود.بله سید وسالار شهیدان اذن دخول می خواست برای ورود به حرم قدس الهی.خوشا به حال اونایی که در این روز اذن دخول می گیرندو برگه شهادتشونو از مهدی فاطمه می گیرند.


آری در اين سرزمينخاطره انگيز كه گويا دريچه اى به جهان ماوراى طبيعت در آن گشوده شده انسان نه تنهااز نشئه عرفان پروردگار سر مست مى شود و لحظه اى با زمزمه تسبيح عمومى خلقت هماهنگمى گردد بلكه در درون وجود خود، خودش را هم كه عمرى است گم كرده و به دنبالش مىگردد پيدا مى كند و به حال خويشتن نيز عارف مى گردد و مى داند او آن كس نيست كه شبو روز در تلاش معاش حريصانه كوه و صحرا را زير پا مى گذارد و هر چه مى يابد عطشش رافرو نمى نشيند. اینحاست که مى يابد گوهر ديگرى در درون جان او نهفته است كه او در حقيقت هماناست. آرى اين سرزمين را عرفات مى نامند!

 

 

 

/ 8 نظر / 19 بازدید
باران

سلام. خوندم و استفاده کردم. دست شما درد نکنه. فقط يه سوال: ايا این « گوهر ديگر » رو فقط توی صحرای عرفات ميشه پيدا کرد؟ التماس دعای شديد. يا زهرا

علی اکبر

با سلام و آرزوی موفقیت برای شما علاقه مند به همکاری با شما

مجتبی

سلام اعياد قبلی و تو راهيتون مبارک... راستش نمی دونم چی بگم بايد فکر کنم ؟؟؟؟ به روزم تشريف بياريد ممنون

خاطره

سلام آقای طلبه ! ممنون از اينکه سرزدی .خوشحال شدم . عيد ولايت بر شما مبارک .

نداي آسمانی(دخترانه)

و جای همه دوستان خالی بود در ظهر عرفات در سرزمين عرفه ... رد قلمتان مسرورمان نمود در راه مبارکتان هميشه جاودان و خوش رهرو باشيد

باران

سلام. عيدتون خيلی خيلی مبارک! ... و ممنونم از حضورتون. پاينده باشيد. يا محمد و يا علی.

محمد

با عرض سلام وبلاگ کوکب هدایت با نوشته ای به عنوان: آب سر بالا و ابوعطای قورباغه (نوشتاری سیاسی) به روز شد.در صورت امکان قدم رنجه نموده مطالعه و اظهار نظر نمایید. با تشکر - یا علی