موانع ديدار حضرت ولي عصر (عج)-2

3- گناه و خطا

يكي ديگر از موانع ديدار حضرت بقيه الله اعظم (عج) گناه وخطا مي باشد.حضرت در يكي از توقيعات شريفشان به جناب شيخ مفيد(1) مي فرمايند:

«ما را از ايشان چيزي محبوس نكرده است مگر گناهان وخطاهايي كه كه از ايشان به ما مي رسد و ما ان را ناخوش مي داريم  واز ايشان نمي پسنديم .»(مجموعه فرمايشات حضرت بقيه الله ص120)

حضرت ايت الله بهجت در بياني فرموده اند:« اگر بفرماييد چرا به ان حضرت دسترسي نداريم ؟ جواب شما اين است كه به انجام واجبات وترك محرمات ملزم نيستيد؟ او به همين از ما راضي است ، زيرا " أورع الناس من تورع عن المحرمات:پرهيزگارترين مردم ، كسي است كه از كارهاي حرام بپرهيزد"ترك واجبات وانجام محرمات ،حجاب و نقاب ديدار ما از ان حضرت است.

(ششصد نكته در محضر حضرت ايت الله بهجت-ص 362)

4- پايبند نبودن به عهد وپيمان 

پايبند نبودن به عهد وپيمان ، چه پيمان با خدا و چه پيمان با خلق خدا ، از جدي ترين موانع راه وصال حضرت بقيه الله اعظم(عج)مي باشد. 

خداوند متعال بروفاي به عهد وپيمان خود تاكيد ورزيده و از بندگان خود خواسته است كه به او وفادار باشند تا او هم به عهد خويش وفا كند.« اُوفو بعهدي اُوف بعهدكم:به عهد و پيمان من پايبند باشيد ،تا كه به عهد و پيمانم  با شما وفادار باشم.»(بقره-40)

همچنين امام زمان (عج) در نامه اي ديگر به شيخ مفيد مي فرمايند : 

اگر شيعيان ما كه خداوند انها را در طاعت خويش موفق بدارد ، در وفاي عهدي كه به عهده ايشان است يك دل ومتحد اجتماع مي كردند ، خجستگي ديدار ما از ايشان به تاخير نمي افتاد و سعادت ديدار ما همراه با كمال ، معرفت  ودرستي شناخت ما زودتر به ايشان مي رسيد.(بحارالانوارج53-ص176)

با توجه به بيانات حضرت ، يك دلي و وفاي به عهد نه تنها  موجب لقاي ان حضرت مي شود  بلكه موجب كمال ومعرفت حقيقي امام (عج) كه كمال علم ودانش در ان است  مي شود.

 

خيز تا از در طاعت لقايي طلبيم                       بردر دوست نشينيم و مرادي طلبيم 

از پي ان كه مگر قابل وصلش بشويم                از ره تقوي و پرهيز رشادي طلبيم

 

 

1- شيخ مفيد دانشمند و فقيه بزرگ شيعه كه در قرن جهارم هجري مي زيسته و دوست و دشمن زبان به تمجيد او گشوده و او را شيخ مفيد و معلم امت ناميده اندو حضرت ولي عصر (عج) وي را برادري گرامي واستوار خواند.كه برخي معتقدند در طول 30سال ،30نامه و توقيع شريف از ناحيه مقدس امام عصر (عج) براي ايشان صادر شده است.براي اطلاع بيشتر به كتاب ديدار با ابرار (شيخ مفيد) تاليف احمد لقماني مراجعه كنيد.

 

/ 10 نظر / 26 بازدید
saeed

سلام وبلاگ زیا و جالبی داری ممنون می شم به منم سری بزنی...

ميترا

سپاس از حضورتون و خرسند ميشم اگه بيشتر سخن بگيم.

ميترا

سپاس از حظورتون و خرسند ميشم اگه بيشتر سخن بگيم.

ميترا

5 در انتها من نه كاملا پرسش خود را در رابطه با اينكه منجي قهرماني است شجاع كه براي نجات انسان ميايد ،يا وليعهدي است لجوج كه منتظر فرش قرمز است تا بيايد از پاسخ شما دريافتم و نه اينكه آيا به نظر شما بهر حال اكنون جهان آماده شده (به علت اينكه انسان فهميده دين بدردش ميخورد)يا آماده نيست (به سبب روي آوردن به آنچه شما اومانيسم ميخوانيد)

ميترا

3 خود خدا نميتواند كاري كند كه فرستاده اش از دسترس حملات ما انسانهاي جاني!! رهايي يابد كه بايد منتظر ماند تا ما آدم شويم سپس بيايد؟!! 4 پس به عبارتي شما ميگوييد كه ظهور نزديك است؟!زيرا عنوان ميكنيد كه بشر اكنون از دين بريده شده . اين نشانه ي ظهور است؟!! و ديگر آنكه گمان ميكنم منظور شما از به كاربردن واژه ي اومانيسم،فلسفه ي اگزيستانسياليسم است كه آنهم از سده ي نوزدهم آغاز به كار كرد.

ميترا

1نكته ي نخست توانايي اثبات شما بر شهادت تمام فرزندان محمد(امامان )است! 2 چرا خداوند آخرين ذخيره اش را كسي نهاد كه بيش از هزار سال با ما فاصله دارد؟! چرا كه اگر انسان بفهمد كه نميتواند براي خودش كاري كند!! كه آدمي در واقع از هزار سال پيش به اينور اساسا بيهوده زيسته است!و اگر واقعا اينطور باشد پس بهتر نبود خداوند آخرين ذخيره اش را نگه ميداشت براي زماني كه مردم وضعشان وخيمتر ميشد!مانند اكنون كه عصر سلاح اتمي و ظلم و.. است. و آيا اصولا درست است كه شما به خداوند توانا نسبت آخرين ذخيره بدهيد؟!مگر ذخيره ي او پايان پذير است؟!!!

طلبه

پاسخ وبلاگ به پیام ميترا خانم به ترتیب سوالات:‌ ۱- البته اثبات ائمه معصومین و جانشینی آنان بعد از پیامبر فضای زیادی میخواهد اما شما میتوانید به کتاب اصول عقائد شیعه نوشته آیت الله مصباح یزدی مراجعه و این موضوع را مطالعه نمایید . ۲- امام زمان علیه السلام هزار سال با مام فاصله ندارد بلکه در میان ماست و مانند خورشید پشت ابر به داد جهان میرسد تا وقتی ظهور کند و مستقیما بر جهان بتابد . خداوند از طریق عادی میخواهد به وضع جهان رسیدگی کند و انسان را نیز مختار آفریده است وگرنه خداوند متعال می توانست در همه ی دورانها با نیروهای غیبی ظالمین را نابود سازد . خداوند متعال در پی دادن فرصت برای تکامل انسان است و اگر انسان مسیر تکامل را در پیش گیرد بقیه اش را خدا حل می نماید . بحث ما هم بر سر مسیر تکامل است که جهان در حال حاضر راه انحراف را پیش گرفته است . ۳- خداوند متعال در حال حاضر دارد همین کار را میکند یعنی فرستاده اش را نگه داشته تا موقع اش برسد . ۴- نمی توان زمان قطعی برای ظهور تعیین کرد اما نشانه ها حاکی از نزدیک بودن ظهور دارد حال می توانیم منتظر باشیم تا با هم به استقبال حکومت

طلبه

۵- ما خواستيم شما خودتان برداشت کنيد پاسختان را از مطالب درج شده که نشد. آری ايشان همانطور که گفته شد انسان کامل و ذخيره الهی است و همان قهرمان شجاعی است که جهان در انتظار اوست . و در روايات ما آمده است که او خودش بيشتر از ما انتظار فرجش را می کشد پس به دنبال فرش قرمز نيست . در مورد اين دوره و زمانه نيز آری از حدود پانصد سال قبل که درگيری کليسا که دينی تحريف شده را داشت به خورد مردم ميداد و متفکرين اين را برنتافته عليه آن دست به شورش زدند انسان به خيال اين که خود ميتواند خود را به سعادت برساند دست به کار شد و مکتبهايی ساخت که روز به روز به نواقص اين مکاتب بيشتر پی ميبرد و جهان غرب به سعادت که نرسيد هيچ به فلاکت و بد بختی و فساد هم افتاد . و الان دارد برای زنده نگه داشتن خود دست به کشور گشائی و حمله به افغانستان و عراق ميزند .

ابراهيم

بسم الله النور ؟ تا دم لحد يا علی مدد