ايمان(۱)

بسم الله الرحمن الرحيم

 ابتداي بحث تبرکا از احاديث استفاده نموده و در قسمت دوم مقاله رو شروع خواهيم کرد . لازم به ذکر است که علاقه مندان به تحقيق بيشتر مي توانند به ابواب ايمان و کفر در کتب حديث مراجعه نمايند. در پايان و قسمت آخر مقاله نيز منابعي غير روايي معرفي خواهد شد .

امام صادق عليه السلام مي فرمود :  بسبب اسلام جان محفوظ ماند ، و اداي امانت شود ، و زناشوئي حلال گردد ، ولي ثواب در برابر ايمانست .

 

 

 مردي از امام صادق عليه السلام پرسيد : ميان اسلام و ايمان چه فرقست ؟

حضرت فرمود : اسلام همين صورت ظاهري است که مردم دارند ، يعني شهادت دادن بانکه شايسته پرستشي جز خداي يگانه بي شريک نيست واينکه محمد بنده و رسول اوست و گزاردن نماز و دادن زکات و حج خانه کعبه و روزه ماه رمضان ؛ اسلام اينست .

اما ايمان معرفت اين امر (ولايت) است با اين (صورت ظاهريکه بيان شد)پس اگر کسي به آنها اقرار کند و باين امر (ولايت) عارف نباشد ، مسلمان است و گمراه .

 

 

 

عبدالرحیم قصیر گوید : نامه ای بامام صادق علیه السلام نوشتم که سوال کرده بودم : ایمان چیست ؟ و توسط عبدالملک بن اعین فرستادم ، حضرت نوشت و توسط عبدالملک فرستاد که : از ایمان پرسیدی – خدایت رحمت کند – ایمان اقرار نمودن بزبان و تصمیم قلبی و عمل نمودن با اعضاء و جوارح است ، ایمان اجزائی دارد بهم پیوسته و مانند خانه ایست (که سقف و در و دیوارش بهم پیوسته است ) همچنین اسلام مانند خانه ایست و کفر هم مانند خانه ایست .

گاهی بنده مسلمان است ، پیش از آنکه مومن باشد (مسلمان است و هنوز مومن نشده) ولی مومن نشود ، جز آنکه مسلمان باشد ، پس اسلام پیش از ایمانست و شریک ایمان ، و چون بنده گناه کبیره یا صغیره ای را که خدای عزوجل از آن نهی فرموده مرتکب شود ، از ایمان خارج شود ، و اسم ایمان از او برداشته و اسم اسلام بر گذاشته شود ، سپس اگر توبه و استغفار کند ، بخانه ایمان برگردد و جز انکار و استحلال او را بسوی کفر نبرد ، و استحلال این است که : بچیز حلال بگوید : این حرامست و بچیز حرام بگوید : این حلال است و بآن عقید ه پیدا  کند ، آنگاهست که از اسلام و ایمان خارج گشته و در کفر وارد شود ....

 

منبع روایات : کتاب شریف اصول کافی – کتاب ایمان و کفر

/ 4 نظر / 17 بازدید
خادم الرضا

آخيش !!! چقدر پست کوتاه خوبه ! اينطوري فک کنم عده بيشتري مطلبتونو کامل بخونن. موفق باشيد، بروزم : او مرا امر کرد او مرا نهي کرد

مهدی حق وردی

بسمه تعالی ثبت نام بخش وبلاگ نویسی چهارمین جشنواره سراسری نشریه نگاری بسیج آغاز شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام می توانید به وبلاگ جشنواره مراجعه کنید. آدرس وبلاگ: http://jashnvareblog.persianblog.ir/ با تشکر دبیر اجرایی بخش وبلاگ نویسی چهارمین جشنواره سراسری نشریه نگاری بسیج