سیزده به در و خرافات و ...

بسم الله الرحمن الرحیم

قبل از ارائه مطلب ذکر این نکته لازم است که حقیقتا دین اسلام با تفریح مخالف نیست ، و حتی در روایاتی آمده است که بخشی از اوقات خود را با تفریحات سالم پر کنید .خلاصه این قضیه پیش نیاید که بگویند آخوندها با گردش هم مخالفند، خیر ، دین اسلام با خرافه گرایی مخالف است .

خلاصه مطلب این که اگر کسی می خواهد برود گردش و تفریح برود اما با نیت نحس بودن این حرفها نباشد.

13bdar1.jpg

برویم سر اصل مطلب :

مراسم خرافی سیزده به در را من بررسی کردم سرچشمه اش از نظر تاریخ بر می گردد به اصحاب الرس که در قرآن به آن اشاره شده است .

در حالات اصحاب الرس در تقاسیر اشاره شده و در یکی از شروح نهج البلاغه هم داستان مفصل آن را دیدم .

دوازده شهر یا آبادی بود که هر شهر و هر آبادی به نام یکی از ماه های سال خورشیدی بود . یکی اسمش فروردین بود ، یکی اردیبهشت ، یکی خرداد به ترتیب ؛ مذهبشان هم بت پرستی بود .

درختان صنوبر را پرستش می کردند . صنوبر منبع در آمد خوبی برای آنها بود . روز اول که می شد همه از تمام دوازده شهر یا روستا جمع می شدند توی شهر فروردین و مراسم جشنی داشتند . فردا می رفتند توی شهر اردیبهشت و مراسمی داشتند .

روز سوم می رفتند توی شهر یا آبادی که خرداد نام داشت تا به آبادی اسفند که می رسید دوازده شهر تمام می شد روز سیزده دسته جمعی از آبادی ها می رفتند به بیابان ها و مراسم سیزده و جشن و پایکوبی و آلودگی به انواع مفاسد را در آنجا برگزار می کردند .

بنابراین سیزده بدر یک سنتی بوده که از بت پرستان باقی مانده ، همانطوری که سنت مراسم شب چهارشنبه سوری هم که احترامی برای آتش قایل می شدند سنتی از آتش پرستان است .

حضرت آیت الله مکارم شیرازی 

13bdar2.jpg

سوال : خرید و فروش ترقه و انجام چهارشنبه سوری و سیزده بدر به اعتقاد نحسی 13 و احیای مظاهر ملی گرایی مانند تخت جمشید چگونه است ؟ متاسفانه این اعمال مورد تشویق قرار گرفته است ؟

حضرت آیت الله خامنه ای : چهارشنبه سوری و سیزده به در ، مبنای عقلایی ندارد (مجموعه استقتائات)

حضرت آیت الله فاضل لنکرانی : در فرض مزبور که دارای خطرات جانی و مالی است و موجب اذیت و آزار دیگران است و مخالف مقررات و قانون و نظم جامعه است ، جایز نیست .

حضرت آیت الله بهجت : این کارها مشروعیت ندارد .

حضرت ایت الله تبریزی : هیچ یک از این امور رجحان شرعی ندراد و تشویق مردم به این مورد تشویق به دنیا و غافل کردن از آخرت است و اینکه تصور می کنند این امور مردم را به حفظ وطن و عزت وا می دارد تصوری باطل است ، آنچه مردم را به عزت می رساند و به حفظ وطن وا می دارد ایمان است و بس .

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی : اشکال دارد .

حضرت آیت الله سیستانی : اموری که به جامعه ضرر می زند و موجب ایذاء مردم است مانند استعمال ترقه و خرید و فروش آن جایز نیست .

حضرت آیت الله مکارم شیرازی : این کارها شایسته جامعه اسلامی نیست .

منبع :‌کتاب پاسخ به مطالب جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید

 

/ 0 نظر / 43 بازدید