مبارزات تبلیغاتی امام زین العابدین (ع)- (1)

خطبه امام (ع) در کوفه

برای رهایی از ذلت و بردگی و بازیابی عزت و آزادگی و فراهم ساختن زمینه برای یک انقلاب ریشه دار و بنیادی در سطحی گسترده بر ضد بیداد و خفقان و تحریف حقایق راهی جز آگاهی و بیداد سازی و روشنگری مردم نیست.

این هدف امام حسین (ع)بود که مرحله اول را خود ویارانش انجام دادند و مرحله دوم ان یعنی رساندن پیام قیام کربلا بر عهده امام زین العلابدین (ع) وزینب کبری (ع)بود.

مرحله دوم این مبارزه که توام با مظلومیت اهل بیبت (ع)بود و از عصر عاشورا شروع شد با خطبه حضرت زینب دختر امیر المومنین (ع)در بازار کوفه وبعد با سخنان کوتاه و ساده ولی بسیار شور و موثر امام زین العابدین  در همان شهر تداوم یافت.

امام به جمعیتی که بیشتر برای تماشای اسیران آمده بودند, اشاره کرد که سکوت کنند و همه ساکت شدند .آنگاه پس از ستایش و درود خدای متعال فرمودند:

«مردم! آنکه مرا می شناسد, می شناسد وآنکه نمی شناسد خود را بدو می شناسانم: من علی فرزند حسین فرزند علی فرزند ابی طالبم. من پسر آنم که حرمتش را در هم شکستند, دارایی و مال او رابه غارت بردند ... و کسان او را اسیر کردند.من پسر آنم که در نهر فراتش سر بریدند در حالی که نه به کسی ظلم کرده بود ونه با کسی مکری به کار برده بود . من پسر آنم که او را از قفا بریدند واین مرا فخری بزرگ است. مردم, مگرشما به پدرم نامه ننوشتید ؟ وبا او بیعت نکردید و پیمان نبستید؟ و به او خیانت نکردید؟ وبه پیکار او برنخواستید؟ چه زشت کاری وچه بد اندیشه و کرداری!

اگر رسول خدا به شما بگوید :فرزندان مرا کشتید و حرمت مرا درهم شکستید,شما از امت من نیستید. به چه رویی به او خواهید نگریست؟»

این سخنان کوتاه وجانگذار در آن محیط خفقان و ارعاب توفانی به پا خاست وچنان در عمق روح وجان مردم  کوفه نفوذ کرد که ناگهان از هر سو بانگ  شیون برخاست .مردم به یکدیگرمی گفتند: نابود شدید ونمی دانید!

امام علی بن حسین (ع)فرمود: خدابیامرزد کسی را که پند مرا بپذیرد وبه خاطر خدا و رسول آنچه می گویم در گوش گیرد. سیرت ما باید چون سیرت رسول خدا باشد که نیکوترین سیرت است.

همه گفتند:پسر پیغمبر!ما شنوا ,فرمانبردار و به تو وفاداریم,از تو نمی بریم ,باهر که گویی پیکار می کنیم , وبا هر کسی خواهی در آشتی به سر می بریم . یزید را دستگیر می کنیم و از ستمکاران بر تو بی زاریم!

امام زین العابدن (ع) فرمودند:

«هیهات!ای فریبکاران دغل باز! ای اسیران شهوت و آز!می خواهید با من هم کاری کنید که با پدرانم کردید؟نه,به خدا هنوز زخمی که زده اید خون فشان است و سینه از داغ مرگ پدرانم  سوزان.تلخی این غمها گلوگیر و اندوه  من تسکین نا پذیر است واز شما می خواهم نه با ما باشید نه بر ما.»

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد واخر تابع علی ذلک

 اللهم العن العصابه التی جاهدت الحسین (ع) وشایعت و بایعت و تابعت علی قتله

 اللهم العنهم جمیعا

 

 

 

 

 

 

/ 3 نظر / 54 بازدید
ابوالفضل

با عرض سلام و احترام : خدا خيرت دهد که هنر نمايی قلم متعهد و زيبايت هميشه برايم سودمند بوده است . دعايم کن که رهرو شايسته ای باشم. ايام به کام و التماس دعا

ز

سلام وب خوبی داری به منم سر بزن منتظرتم

خادمة النرجس

اللهم العنهم جميعا. بسيار عالی بود. به ما هم سر بزنيد.