ولايت فقيه

چرا در حکومت دینی ولی فقیه در راس آن قرار دارد؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

هرتشکیلات حکومتی اهدافی از قبیل :تامین نیارهای شهروندان  برقراری امنیت داخلی  برقراری روابط با کشورهای دیگر که تضمین کننده منافع ملی است و غیره را تعقیب می کند. پس باید هر حکومتی دو ویژگی را دارا باشد:یکی راه رسیدن به این اهداف را بداند ودر این راستا جامعه را چنان اداره کند که این اهداف تحقق یابد و دیگر اینکه مورداعتماد مردم باشد .

اگر حکومتی دینی باشد باید درکنار اهداف مذکور  هدف دیگری را نیز در نظر داشته باشد و آن آماده کردن زمینه رشد و ترقی معنوی شهروندان و گسترش ارزشها و احکام الهی در جامعه است.

از آن رو که در حکومت دینی اداره جامعه بر اساس قوانین اسلامی است آن کس که در راس قدرت قرار دارد باید آگاهی کامل به قوانین اسلامی داشته باشد تا در جریان اداره جامعه از این قوانین سر پیچی نشود. این آشنایی باید درحد اجتهاد باشد.

 

شرایط حاکم دینی

 

اولین شرط: حاکم دینی اجتهاد در فقه است .ضرورت این شرط بسیار روشن است زیرا هر کس مجری قانون شد باید کاملا از آن آگاهی داشته باشد  ودر میان مسلمانان فقها بیشتربین اطلاع و آگاهی را از قوامین شرعی و دینی دارند.

 

دومین شرط :تقوا وصلاحیت اخلاقی است.زیرا اگر حاکم از تقوا بر خوردار نباشد  قدرت او را تباه می کند و ممکن است منافع شخصی و گرو هی را بر منافع اجتماعی و ملی مقدم دارد .

 

سومین شرط : آگاهی و اهتمام به مصالح اجتماعی داشته باشد یعنی مدیر ومدبر باشد .باید بداند در چه اوضاعی جامعه را اداره می کند .روابط بین الملل را بداند  و دشمنان داخلی و خا رجی را تشخیص بدهد .

 

اینها مهارتهایی است که برای هر حاکم اسلامی  لازم است و گرنه او در تدبیر جامعه با مشکلات فراوانی روبرو خواهد شد.باید گفت شرایط مذکور برای حاکم دینی مورد تایید پیشوایان دینی است.

 

حضرت علی (ع )می فرماید :

(( ای مردم شایسته ترین مردم برای حکومت کسی است که از دیگران تواناتر و به دستورات خدا در امر حکومت داناتر باشد.))

 

و همچنین امام صادق (ع) می فرماید :

(( هر کس از شما حدیث ما را نقل کند ودرحلال وحرام ما نظر دارد و احکام ما رامی شناسد به حکومت او رضایت دهید همانا من او را حاکم شما قرار دادم پس وقتی او به حکم ما حکم کرد اگر قبول نشود سبک شمردن حکم خدا و رد بر ماست و رد ما رد خداست و آن در حد شرک به خداست.))

 

/ 4 نظر / 11 بازدید
سيد علی

سلام- خسته نباشيد - التماس دعا

اكبر

با سلام شرمنده که اينبار يک کمي دير بروز شدمبا مطلب: روايت است كه هر كسي حمد را بخواند و بر آب بدمد امكان ندارد كه مريض شفا نگيرد . خوب حالا اينجور كه نمي شود هر كسي با دهان آلوده قرآن را بخواند و بخواهد بگويد كه بر آب مي دمم و چرا مريض شفا پيدا نكرد ؟ به تعبير آقا در الهي نامه::: ( انگشتر سليمانيم داده اي انگشت سليماني هم بده ) .

خدامراد سليميان

با سلام به عرض می رسانم لینک سایت شما را در سایت خود گذاشتم لطفا سری بزنید

ميثاق

با سلام مطلب ارائه شده مفيد واقع شد.خواهشمند به دليل حساسيت موضوع انتخابات شوراها به سوالات وشبهات انتخاباتی به پردازيد.