قسمت دوم ـ مبانی روش‌ها و اهداف تربيتی در صحيفه سجاديه

اصول تربيتي در صحيفه سجاديه:
اصول در واقع تدابير تربيتي را اعتبار مي‎بخشد و هدايت مي‌كند. اصول مبتني بر مباني است.
1- اصل كنترل و هدايت: اين اصل مبتني بر مباني خداجويي، خود دوستي و جادوان‌خواهي است. با توجه به خداجو بودن، انسان بايد به سوي توحيد هدايت شود و با خود دوستي، بايد مطيع و محب خدا شود. امام سجاد (ع) در دعاهاي خود، از جمله در دعاي بيستم، موارد خود‌‌دوستي و كنترل آن را بيان مي‎كند و بر اساس جاودان‌خواهي انسان دل به دنيا نمي‎بندد، چون اطمينان دارد كه آخرت هم هست و دنيا مقدمه‌اي براي آخرت است.
2- اصل تقوا: اين اصل مبتني بر مبناي خوف و بيم است. در حقيقت اين خوف و ترس كنترل خواهد شد؛ يعني ترس از خدا، تقوا و پرهيز از گناه، از مهمترين اصول تربيتي در صحيفه مي‎باشد.
3- اصل تذكر: اين اصل مبتني بر مبناي غفلت است. اين اصل بايد انسان را از خواب غفلت بيدار كند. امام سجاد (ع) در دعاي هشتم (پناه بردن به خدا)، دعاي دوازدهم (اقرار به گناه) و دعاي سي و نهم (طلب عفو)، ضمن اشاره به اين ويژگي غلفت در انسان، راه غفلت‌زاديي را ذكر مي‎كند. امام سجاد (ع) نقش و آثار مهم ذكر را چنين بيان مي‎فرمايند:
1. ياد خدا ماية ‌شرافت انسان است .
2. ياد خدا مانع از رذايلي است كه شيطان در دل انسان مي‎افكند .
3. ياد خدا موجب سلامت قلب مي‎شود.
4. ياد خدا انسان را از غلفت‎زدگي باز‎مي‎دارد.
4-اصل زهد : اين اصل مبتني بر مبناي دنيادوستي است. انسان را از گوشه‎گيري بيش از حد منع مي‎كند و گريز از دنيا و زهد در حد معقول را عرضه مي‎كند كه افراطي در آن نباشد.
بر اساس بيان امام (ع)، زاهد كسي است كه اين دو نشانه را دارا باشد:
1. به دنبال آنچه از دنيا به او داده شود، شاد نگردد.
2. در پي آنچه از دنيا، از وي باز داشته مي‎شود، ناراحت نشود.
حب دنيا را از خود دوركردن و ياد خدا و آخرت بودن، از نشانه‎هاي زهد است.

ادامـــــــــــــــه دارد ...

/ 11 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
hossein

با سلام استفاده کرديم<<<<وبلاگ ما هم به روز شد..با تشکر

زینب (عطر نماز)

يا حق... سلام عليکم... بسيار زيبا و پر محتوا.... قلمتان با برکت و حضور و وجودتان مستدام.... راستی! عطر نماز هم وصل شد.... التماس دعا... يا علی

saba

سلام.مرسي از اصولتون......

آریا رادمند

سلام ، اولا که من به روز شدم . دوما از اينکه به وبلاگ من سر ميزنين خيلی ازتون ممنونم . اميدوارم که از خوندن داستانهام ( که البته خودم ننوشتمشون) لذت ببرين !

حسین

سلام...وبلاگ خوبی داريد...ولی کاش از مطالب باشگه انديشه استفاده نميکرديد..اخه تکراره...منتظر مطالب جديدی هستم...يا علی

iman

سلام .شهادت جواد الائمه را تسليت می گوييم.

عليرضا

با سلام و تشکر از اينکه به وبلاگ اين حقير سر زديد. انشاءالله وقتی کل مطالب را خواندم نظر خواهم داد. فعلا ياعلی التماس دعا.

saba

سلام .... وبلاگ خيلی قشنگ و مفيدی دارين ... خيلی استفاده کردم ... موفق باشين ... خدانگهدار

iman

با سلام خدمت شما ؛ و همچنين با آرزوی توفيق روز افزون برايتان و موفقيت در راهی که اقدام نموده ايد که همانا نقل قول و بحث و نقد سخنان ائمه در خصوص هدايت و تربیت نفوس است . امام حسن مجتبی عليه السلام ميفرمايند:«مَكارِمُ الاَْخْلاقِ عَشَرَةٌ: صِدْقُ اللِّسانِ وَ صِدْقُ الْبَأْسِ وَ إِعْطاءُ السّائِلِ وَ حُسْنُ الخُلْقِ وَ الْمُكافاتُ بِالصَّنائِعِ وَ صِلَةُ الرَّحِمِ وَ التَّذَمُّمُ عَلَى الْجارِ، وَ مَعْرِفَةُ الْحَقِّ لِلصّاحِبِ وَ قِرْىُ الضَّيْفِ وَ رَأْسُهُنَّ الْحَياءُ.» مكارمو فضائل اخلاق ده چيز است:1 ـ راستگويى، 2 ـ راستگويى در وقت سختى و گرفتارى، 3 ـ بخشش به سائل، 4 ـ خوش خُلقى، 5 ـ پاداش در مقابل كارها و ابتكارات، 6 ـ پيوند با خويشان، 7 ـ حمايت از همسايه، 8 ـ حق شناسى درباره دوست و رفيق، 9 ـ ميهمان نوازى، 10 ـ و در رأس همه اينها شرم و حياست.

امید

سلام.خوبيد.خيلی خوب بود . راستی قسمت دوم راز خلقت آماده شده ممنون ميشم نظرتونو بنويسيد . يا علی...