احترام به نام مبارک امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف )

احترام به نام مبارک امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف )


« من سید و آقای پیامبرانم ، علی بن ابیطالب سید اوصیا است ، بدرستی که اوصیا و جانشینان بعد از من 12 نفرند ، اول آنها علی و آخر آنها قائم است » پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله (الحکم الزاهره 1/102)


« مهدی از فرزندان من غیبتی دارد ، هنگامی که ظهور کند زمین را پر از عدل و قسط کند همان طور که پر از ظلم و ستم شده باشد.» پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله (الحکم الزاهره 1/107)


« روزی در مجلس امام رضا علیه السلام از امام زمان علیه السلام یاد شد . امام رضا علیه السلام به خاطر تعظیم و احترام اسم آن حضرت بپا ایستاد.»(مکیال المکارم 2/245)

 

سوال : آیا موقع شنیدن نام مبارک (قائم) ایستادن لازم است ؟ در این هنگام دست بر سر گذاشتن چه صورت دارد ؟


حضرت آیت الله خامنه ای : احترام خوب و مستحسن است .
حضرت آیت الله صافی گلپایگانی : واجب نیست ولی بر حسب بعض روایات و سیره ای که برقرار شده تجلیل و تعظیم از آن حضرت است ، و برحسب بعض روایات دست بر سر گذاشتن تاسی به حضرت امام رضا علیه السلام است ، مع ذلک نایستادن در بعضی مواقع که مشعر بر عدم احترام باشد جایز نیست .
حضرت آیت الله مکارم شیرازی : ایستادن مستحب و در روایتی آمده که حضرت رضا علیه السلام هنگامی که نام مبارک آن حضرت را شنیدند برخاستند و دست بر سر گذاشتند .
حضرت آیت الله بهجت : از آداب است .
حضرت آیت الله فاضل لنکرانی : خوب است احترام شود .
حضرت آیت الله سیستانی : مناسب است و در بعضی روایات وارد شده است .
حضرت آیت الله تبریزی : لزومی ندارد و لکن در بعضی روایات وارد شده که امام رضا علیه السلام وقت نام بردن حضرت به احترام ایستاد و دست بر سر گذاشت .


/ 8 نظر / 19 بازدید
عطر ياس

خيلي ممنون. استفاده کرديم التماس دعا

نسل سومی

سلام - خسته نباشيد - خيلی خوب بود - خوشحال شدم - يا علی و التماس دعا

Neo

چقدر دلم برا --قلم-- تنگ شده تو رو خدابیا یه کم حالتو بگیرم

مهدی

زندگي زيباست اما شهادت از آن زيباتر است سلامت تن زيباست اما پرنده عشق تن را قفسي مي بيند كه در باغ نهاده باشند... و مگر نه آنكه گردنها را باريك آفريده اند تا در مقتل كربلاي عشق آسانتر بريده شوند؟؟... و مگر نه آنكه از پسر آدمي عهدي ازلي ستانده اند كه حسين (عليه السلام) را از پسر خويش بيشتر دوست داشته باشد؟... و مگر نه آن كه خانه تن راه فرسودگي مي پيمايد تا خانه روح آباد شود و مگر اين عاشق بي قرار را بر اين سفينه سرگردان آسماني كه كره زمين باشد براي ماندن در اصطبل خواب و خور آفريده اند؟؟؟.... و مگر از درون اين خاك نردباني به آسمان نباشد جز كرمهايي فربه و تن پرور بر مي آيد؟ پس اگر مقصد را نه اينجا در زير سقفهاي دلتنگ و در پس اين پنجره هاي كوچك كه به كوچه ايي بن بست باز مي شوند نمي توان جست.... پس بهتر آنكه پرنده روح دل در قفس نبندد..... پس اگر مقصد پرواز است قفس ويران بهتر... پرستويي كه مقصد را در كوچ مي بيند از ويراني لانه اش نمي هراسد. شهید سید مرتضی آوینی خوشحال می شوم بمنم یه سری بزنی

محمد جواد

سلام وبلاگ پر محتوايي دارين انشاءالله موفق باشين آهان! تا يادم نرفته آدرس وبلاگم اون پايين نوشته شده (چي گفتم!) ممنون مي شم اگه يه سري بزنين ، كامنتي بگذارين، خلاصه اينجوري ... براي تبادل لوگو هم اعلام آمادگي مي كنم يا مهدي عجل الله تعالي فرجك

مريم

خيلی خوب و مفيد بود.متشکرم