.:: عرفه

عرفه
زائران خانه خدا روز نهم ذى الحجه به عرفات كه بيابانى است در چهار فرسخى مكه مى روند و آن روز  از ظهر تا غروب آفتاب در آنجا مى مانند و به نيايش پروردگار مشغول مى شوند.

در وجه نامگذارى سرزمين عرفات به اين نام جهات گوناگونى ذكر كرده اند، گاه گفته اند حضرت ابراهیم در ان بیابان شیطان راکه قصد وسوسه اش را داشت، شناخت و او را دور کرد. یا اینکه هنگامى كه پيك وحى خداوند جبرئيل مناسك حج را در آنجا به ابراهيم نشان داد ابراهيم مى فرمود: عرفت ، عرفت (شناختم - شناختم ) لذا آنجا را عرفات گفتندو گاه گفته اند اين داستان براى آدم واقع شد و گاه گفته شده كه آدم و حواپس از اینکه از بهشت رانده شدند در آن سرزمين يكديگر را پيدا كردند و شناختند و گاه گفته شده زوار خانه خدا در آنجا يكديگر را مى بينند و مى شناسند و تفسيرهاى ديگر.
ولى بعيد نيست اين نامگذارى اشاره به حقيقت ديگرى باشد و آن اينكه اين سرزمين محيطی براى معرفت پروردگار و شناسائى ذات پاك اوست.حضرت امام سجاد(ع) فرمودند:روز نهم که وارد سرزمین عرفات شدی و به این منطقه وسیع رسیدی ، سِرش ان است که آگاه باشی این سرزمین، سرزمین شهادت،معرفت و عرفان است.

سرزمینی  كه از لابلاى نسيمشصداى زمزمه جبرئيل و آهنگ مردانه ابراهيم خليل و طنين حيات بخش  پيامبر اسلام )صلى الله عليه و آله و سلم ) و مجاهدان صدر اسلام شنيده مى شود.

در سمت چپ کوه جبل الرحمه ناله های عارفانه ای شنیده می شودکه هنوز بعد از چهارده قرن زنده و طنین انداز است. این صدا اذن دخول می خواهد.اذن دخول به کجا ؟حضرت امیرالمؤمنین(ع) می فرمایند:می دانید وقتی زائر وانسان حج گزار احرام بست،چرا باید به عرفه رود وبعد بیایدکعبه را طواف کند؟،برای انکه عرفات خارج از حرم است و اگر میهمان خداست ابتدابایدبه بیرون دروازه رود و انقدر انجا دعا و ناله کند تا لایق ورود به حرم شود.بله سید وسالار شهیدان اذن دخول می خواست برای ورود به حرم قدس الهی.خوشا به حال اونایی که در این روز اذن دخول می گیرندو برگه شهادتشونو از مهدی فاطمه می گیرند.


آری در اين سرزمين خاطره انگيز كه گويا دريچه اى به جهان ماوراى طبيعت در آن گشوده شده انسان نه تنها از نشئه عرفان پروردگار سر مست مى شود و لحظه اى با زمزمه تسبيح عمومى خلقت هماهنگ مى گردد بلكه در درون وجود خود، خودش را هم كه عمرى است گم كرده و به دنبالش مى گردد پيدا مى كند و به حال خويشتن نيز عارف مى گردد و مى داند او آن كس نيست كه شب و روز در تلاش معاش حريصانه كوه و صحرا را زير پا مى گذارد و هر چه مى يابد عطشش را فرو نمى نشيند. اینحاست که مى يابد گوهر ديگرى در درون جان او نهفته است كه او در حقيقت همان است. آرى اين سرزمين را عرفات مى نامند!

 

 

 

پيام هاي ديگران ()

سه‌شنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٦ :: طلاب رهپویان وصال


|میزبان|

خانه | آرشيو

پست الکترونیک | یاهومسنجر

 ::حدیث ::

 ::خبرنامه ::

با عضویت در خبرنامه از به روز شدن این وبلاگ با خبر شویدعضويت لغو عضويت

Powered by WebGozar

 

|پیوندهای روزانه|

 

|پیوندها|

کد لينک به وبلاگ

 پیوند دادن ما دلیل تایید تمامی مطالب لینکهای زیر نیست.

افسانه صليب(مسيحيت پژوهي)

تالارگفتما رهپویان

شناخت بهائيت

 ::دوستان ::


 

|نوا|

 

|مطالب گذشته|

شکایت از خدا پیش بنده ها ؟!!!
طلاب کانون رهپویان وصال در اینترنت
آیت‌الله مقتدایی مدیر حوزه علمیه قم شد
بیانات حضرت ایت الله مکارم شیرازی درباره شهدای کانون
عامل بمب ، عامل اتحاد
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار علما و طلاب استان فارس
تصمیم ات را بگیر!‌
جاماندیم...
مراقب باشیدسرنوشت انقلاب دست سفیدپوستها نیفتد
معرفت اهل بیت ، یادمان رفت!
معنای ثارالله چیست؟
لبخندتلخ
گفتگو با سيد حسن نصرالله (۳)
سیادت از جانب مادر
چرا حضرت زینب (س) بعد از ان همه حوادث تلخ فرمودند : ما رایت الا جمیلا؟
عشای ربانی یا عمل نان و شراب : عبادت شب کریسمس
عرفه
ازدواج توطئه آميز
گفتگو با سيد حسن نصر الله 2
گفتگو با سيد حسن نصر الله 1
حکم استفاده از ماهواره
چهارشنبه ٩ آبان ۱۳۸٦
بيا تا وضوي خود تازه كنيم!
راه مقابله با شک و ترديد
علت اختلاف نظر مراجع تقلید در اعلام اول ماه
ليله القدر
موانع ديدار حضرت ولي عصر (عج)-۳
چند توصيه ناب درباره قران از امام خميني(ره)
موانع ديدار حضرت ولي عصر (عج)-2
موانع ديدار حضرت ولي عصر (عج)-۱

 


::آمار بازدید ::


  RSS 2.0  
افزایش بازدید