.:: گفتگو با سيد حسن نصر الله 2
 

سوال : گاهي در سخن راني هايتان ادبيات و زبان شما خيلي شاعرانه مي شود .... آيا شما کتاب هاي ادبي و شعر زياد مي خوانيد ؟


راستش من شعر و ادبيات را دوست دارم ، ولي متاسفانه سال هاست امکان خواندن شعر و مطالعه ي مجموعه ي آثار ادبي را پيدا نکرده ام .

سوال : پس اين شور و حماسه ي عجيب و لحن نثر آهنگين که در سخن راني هاست از کجا مي آيد ؟ اگر کسي از نزديک تواضع و روحيه عاطفي و آرام شما را ديده باشد ، باور نمي کند اين کسي که دارد اين طور با شور و حرارت مي خورشد ، شما باشيد . آيا رمز و رازي هست که کسي نمي داند ؟


نه ، سر خاصي در کار نيست ولي من معتقدم بايد سخن گفتن ما براي خداي متعال باشد که البته اين حالت شخصي نيست . يک مساله ي عمومي است . هر کسي براي خدا حرف بزند و انشاء الله براي جلب توجه و تحسين و خوش آيند ديگران و خود نمائي و ... نباشد و عمل ، يک عمل خالص براي خدا باشد. با توکل به خدا باشد و از خدا کمک و ياري خواسته باشد که خدايا به من کمک کن که حق را بر زبان آورم و مساله را به خوبي به مردم منتقل کنم و « ما توفيقي الا بالله عليه توکلت و اليه انيب» در اين موقعيت بر اساس وعده الهي و بر اساس تجربه ، خداوند متعال انسان را ياري مي کند.


من اين موضوع را با بسياري از برادران که حالت هاي مشابه داشته اند مطرح کرده ام . بسياري از افکار و مسائلي که گاهي در هنگام سخن راني بر زبان مي آيد ، ممکن است قبلا آماده نشده باشد و روي کاغذ نيامده باشد.


انسان احساس ميکند موضوعات جديدي به نظرش مي رسد و گاهي حتي ادبيات مورد استفاده هم پيش بيني شده نیست . مثلا من یادم هست برای سخن رانی آزاد سازی جنوب در سال 2000 به بنت جبیل رفتم و صحبت کردم و اگر خدا قبول کند معتقدم در آن چه گفتم اخلاص داشتم و دلم میخواست حق بعضی بزرگان را نسبت به مقاومت ادا کنم . چند روز بعد یکی از دوستان آمد و گفت : «یک معلم در قلان دبیرستان بخشی از سخن رانی تو را انتخاب کرده و به دانش آموزان داده تا آن را از جهت بلاغت تشریح کنند و استعاره و تشبیه و جناس و امثال این ها را بیابند» من به او گفم : « اما من یک سخن رانی کالما عمومی و مردمی کردم . متن آن متن ادبی نبوده . » گفت «این متن سخن رانی شماست ، نگاه کنید !» موقعی که من متن را خواندم  ، تعجب کردم و گفتم : « این ها را من نگفته ام ! اصلا یادم نیست من با این زبان ادبی و دقیق صحبت کرده باشم .» ولی همین طور بود. این جا حرف از سر خاصی نیست . من در خن رانی ، در موضع گیری سیاسی و در هر چیزی وظیفه ای شرعی ام را انجام می دهم . این چیزی است که از امام خمینی ره یاد گرفته ایم و مقام معظم رهبری هم در دیدارها و رهنمودها ، همیشه بر این موضوع تاکید داشته اند. وقتی وظیفه ی شرعی ام را به خاطر خدا و در محضر خدا و در راه خداوند انجام بدهم و اخلاص و صداقت داشته باشم و از خداوند متعال کمک بخواهم [خداوند قطعا یاری خواهد کرد] کمک خدا فقط مال جنگ نیست . در هر چیزی کمک از خداست به خاطر این که انسان به خودی خود عجز محض و فقرمحض است و غنی مطلق و قادر مطلق خدای متعال است . پس موقعی که شما از خدا کمک بخواهید و یقین داشته باشید که خدا کمک می کند و توفیق میدهد ، این موضوع را خواهید دید . در جنگ این حقیقت را لمس می کنید در سخن رانی لمس میکنید. در اتخاذ موضع سیاسی هم این حقیقت را لمس می کنید .


پيام هاي ديگران ()

چهارشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٦ :: طلاب رهپویان وصال


|میزبان|

خانه | آرشيو

پست الکترونیک | یاهومسنجر

 ::حدیث ::

 ::خبرنامه ::

با عضویت در خبرنامه از به روز شدن این وبلاگ با خبر شویدعضويت لغو عضويت

Powered by WebGozar

 

|پیوندهای روزانه|

 

|پیوندها|

کد لينک به وبلاگ

 پیوند دادن ما دلیل تایید تمامی مطالب لینکهای زیر نیست.

افسانه صليب(مسيحيت پژوهي)

تالارگفتما رهپویان

شناخت بهائيت

 ::دوستان ::


 

|نوا|

 

|مطالب گذشته|

شکایت از خدا پیش بنده ها ؟!!!
طلاب کانون رهپویان وصال در اینترنت
آیت‌الله مقتدایی مدیر حوزه علمیه قم شد
بیانات حضرت ایت الله مکارم شیرازی درباره شهدای کانون
عامل بمب ، عامل اتحاد
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار علما و طلاب استان فارس
تصمیم ات را بگیر!‌
جاماندیم...
مراقب باشیدسرنوشت انقلاب دست سفیدپوستها نیفتد
معرفت اهل بیت ، یادمان رفت!
معنای ثارالله چیست؟
لبخندتلخ
گفتگو با سيد حسن نصرالله (۳)
سیادت از جانب مادر
چرا حضرت زینب (س) بعد از ان همه حوادث تلخ فرمودند : ما رایت الا جمیلا؟
عشای ربانی یا عمل نان و شراب : عبادت شب کریسمس
عرفه
ازدواج توطئه آميز
گفتگو با سيد حسن نصر الله 2
گفتگو با سيد حسن نصر الله 1
حکم استفاده از ماهواره
چهارشنبه ٩ آبان ۱۳۸٦
بيا تا وضوي خود تازه كنيم!
راه مقابله با شک و ترديد
علت اختلاف نظر مراجع تقلید در اعلام اول ماه
ليله القدر
موانع ديدار حضرت ولي عصر (عج)-۳
چند توصيه ناب درباره قران از امام خميني(ره)
موانع ديدار حضرت ولي عصر (عج)-2
موانع ديدار حضرت ولي عصر (عج)-۱

 


::آمار بازدید ::


  RSS 2.0  
افزایش بازدید